Mě ta firma začala bavit zhruba v roce 1994, kdy v podstatě krachovala. Baví mě firmy a témata, která jsou na začátku a ještě je nikdo nezná. Dneska je Apple úplně jinde. Kdybych měl říct jednu nejsilnější stránku Applu, je to jednoznačně ekosystém. To znamená napojování produktů na sebe tak, aby nás nezahltily, ale zároveň, abychom neměli důvod odejít. Je to také taková hra. Je to marketing. I když prodávají technologie, jdou na to přes emoce. Jiné technologické firmy prodávají jen vlastnosti.
Ano, výrobní cena iPhonu je skutečně zhruba těch 60 procent. Jenže zbylé peníze jdou i do věcí, které nevidíme, třeba do výzkumu, logistiky, tréninku lidí a tak dále. Vnímám to jako úspěšný byznysový model. Apple nabízí kvalitní produkt a umí jej prodat. Úspěch této firmy je navíc založený na jakémsi tajemství. Apple je trošku arogantní firma. Dělá to, co chce ona, ne to, co chtějí lidé. Vytvoří vlastní směr a filozofii a ty prodává. Oproti konkurenci třeba nedává slevy. Je třeba ale zmínit, že dneska podobně drahé telefony nabízejí všechny prémiové značky. Například Samsung prodává mobil i za padesát tisíc korun. Čím to je, že dáme za mobil více peněz než dříve? Je to vlastně docela logické. Na mobil sáhneme třeba i padesátkrát denně, máme ho skoro pořád u sebe. Je to prodloužená ruka člověka. Odbavíme z něj letenky, nakoupíme, komunikujeme skrze něj, pracujeme. Do určité míry nahrazuje počítač. Hodnota mobilu pro člověka se změnila, tím pádem je logickým trendem, že do takového zařízení investujeme více peněz.
To je to, co mě trošku mrzí. Apple je prioritizační firma a Česko pro ni není největším lídrem z hlediska používání jejích technologií. Takže raději dotahuje Siri v angličtině. Siri podle mě ještě není něčím, co mění svět. Ani v západním světě ještě lidé nechodí po ulici a nemluví přes hodinky či mobily se Siri. Spíše se využívá pro takové ty předpřipravené úkoly typu nastavit si budík. Google Assistant je na tom s češtinou lépe, takže vývoj jde, ale je to o prioritách.
Byl to Mac, a to někdy v roce 1995. Tehdy Apple nikdo neměl. Mít ho znamenalo, že jsem divný. Všichni tehdy měli počítače s Windows. A Mac s nimi nebyl kompatibilní, neměl věci, které by člověk očekával, třeba hry. Byl to teprve začátek Apple komunity, což mě bavilo. Měl jsem před sebou super technologii a ostatní to neviděli. Ta pokrokovost mě fascinovala.
Když jsem byl malý, nikdo neměl počítače. Můj děda emigroval do Německa a máma za ním občas jezdívala. Jednou mi od něj přivezla starý počítač Commodore 116. Bylo to ještě před revolucí, počítače tehdy nikdo doma neměl. Takže já ani nevěděl, co s ním dělat. Šly na tom hrát hry, tak jsem to zkusil. A tak jsem se dostal k počítačům v době, kdy je nikdo neznal a nepoužíval. Díky tomu dnes dělám to, co dělám. Přišlo mi zajímavé objevovat něco, čemu nikdo nerozumí.
Hledám lidi, kteří mi přijdou zajímaví. Je mi skoro jedno, co dělají. Ideální je, když se věnují něčemu, čemu já nerozumím a něco se tak naučím. Baví mě lidi, kteří mě obohatí a vidí věci jinak. To vás pak nutí se zamýšlet.
První věc, co mě napadne, je zrychlování toku informací a zkracování. Například Twitter, kde se pracuje s omezeným počtem znaků. To mění formu, jak se vyjadřujeme a jak rychle se rozhodujeme. Lidé už dneska tolik nečtou témata do hloubky, čtou spíše titulky. Tento trend ukazuje třebai TikTok. Když to do patnácti vteřin nevysvětlíte, odejdou lidé jinam. Chtějí se bavit. Papírové noviny mají výhodu, že si je čtenář vezme do ruky, listuje jimi a čte i témata, která by ho jinak nezajímala, takže má větší rozhled. Na sociálních sítích si sami volíme témata a oblasti, které nás zajímají, což je pro nás špatně. Toto technologie změnily.
Třeba e-maily. Těch mi chodí opravdu hodně, takže aby lidé dostali výhledově své odpovědi, snažím se je delegovat. Jinak slabých stránek mám určitě hromadu. Ale já na ně moc nemyslím.
Kolik máte času, než je všechny projdeme? (smích) Mám jich stažených a nakoupených tak dvanáct set.
Pro řízení týmů používám Basecamp. Co se týče určování priorit a celkově řízení času, stačí kalendář a nějaký to do list. Přístup „mít vše hotovo“ už dneska nejde. Informační přehlcenost je až taková, že by se člověk zbláznil. Jinak na podcasty používám Overcast a na ukládání článků, které si chci později přečíst, mám aplikaci Pocket.
Chutná! Maso jím, protože to je skvělé palivo a pomáhá mi. Nemám k tomu důvod ve smyslu „užívat si jídlo“. Určitě jsou jídla, která bych si vychutnal i více než maso. Třeba sladké, které mám rád, ale nejím ho. Maso si dávám k snídani, svačině, obědu i večeři. Zásadní je pro mě zdraví.