Loading...

Poslední musí
nahý oběhnout
halu

Osobnost AC
TOMÁŠ Šustek

začal ve společnosti CAD Studio (součást holdingu AUTOCONT) pracovat v polovině roku 2011 jako obchodník se specializací na Geoinformační systémy (GIS), tedy s mapovými aplikacemi. Nástup do společnosti CAD Studio pro něj znamenal přerušení basketbalové kariéry na vrcholné úrovni. Jeho tým BK Lions Jindřichův Hradec tehdy postoupil do nejvyšší soutěže a on se musel rozhodnout – basketbal, nebo práce. K vrcholovému sportu se poté vrátil až v roce 2016 a daří se mu jej skloubit i s náročnou prací. Je otcem dvou dětí a baterky dobíjí i fotbalem nebo s kamarády na pivu.
více zde

Proč jste začal hrát basketbal?

K basketbalu mě přivedl kamarád, když mi bylo asi dvanáct a od té doby jsem byl téměř každý den v hale. U basketu jsem zůstal hlavně proto, že se jedná o celkem velký tým, který spolu musí vycházet a držet při sobě. Díky týmovému duchu jsem si v různých klubech našel kamarády na celý život.

Co pro vás znamená práce obchodníka – prodejce mapových aplikací?

Pracuji v oboru, který jsem vystudoval a který mě baví, což je základní předpoklad pro spokojenost v práci. Starám se hlavně o vyhledávání nových příležitostí pro implementaci systému GIS. Cílová skupina zákazníků je v oblasti utility a dále ve správě majetku budov a velkých areálů. Oblast GIS v komerční sféře je dlouhodobý byznys. Obchody se uzavírají na několik měsíců až let, což vyžaduje trpělivost a dlouhodobé vyjednávání.

Jak dlouho jste po návratu k vrcholovému sportu hledal rovnováhu mezi prací a hraním?

Našel jsem ji vcelku rychle. Hodně k tomu přispěla vstřícnost zaměstnavatele i basketbalového klubu. Tímto bych chtěl ještě jednou oběma poděkovat. Náročnější už ale bylo najít rovnováhu mezi prací, basketem a rodinou. Proto také největší dík patří mé manželce Evě, synovi Štěpánovi a dceři Julii, protože bez jejich podpory a hlavně trpělivosti bych to do konce sezony nedotáhl.

Jak tedy vypadá váš den, když hrajete zápas?

Hrajeme hlavně v sobotu. Máme dopolední předzápasový trénink, společný týmový oběd a poté je buď odjezd na venkovní zápas, nebo chvilka volna pro rodinu a domácí zápas. Právě předzápasové tréninky jsou chvilkou pro odreagování. Na konci tréninku střílí všichni hráči z půlky hřiště, dokud nedají koš. Ten, který zůstane poslední, musí nahý oběhnout halu. To jsou situace, které na pracovišti nezažijete (letos jsem prohrál dvakrát).

Je Tomáš Šustek víc basketbalista, nebo obchodník?

Když sečtu i má předchozí angažmá, odehrál jsem celkem šest let v nejvyšší soutěži a letos se mi dokonce splnil sen, zahrát si nejvyšší soutěž i za můj mateřský klub BK Lions. S basketem to byly pěkné časy, ale nyní už u mě vítězí obchodník. U sportu samozřejmě nějakým způsobem zůstanu, ale profesionálně už ne.

TOMÁŠ Šustek