Loading...

Testing Academy

DÁVÁ UKRAJINCŮM ŠANCI
NA LEPŠÍ PRÁCI

Cesty, jak pomáhat lidem zasaženým válkou na Ukrajině, jsou různé a dost možná jste i vy v posledních týdnech nějakou našli. Stejně jako jednotliví zaměstnanci firmy Cleverlance – někdo vozil humanitární pomoc přímo do postižených míst, jiní ubytovávali uprchlíky. Mimo to ale firma přišla s formou pomoci, která bude mít na rozdíl třeba od tuby zubní pasty dlouhodobý efekt. Projekt Testing Academy fungující už sedmý rok přetvořila do verze pro Ukrajince, aby mohli snáz najít práci.

„V IT platí, že vždycky je víc pracovních míst než lidí, kteří by je mohli obsadit. Panuje velká konkurence. Tady to bylo naopak – velký převis poptávky nad tím, kolik lidí jsme mohli přijmout,“ shrnuje Martin Paták, ředitel personálního oddělení Cleverlance. Akademii pro budoucí testery, jak se dá název projektu také vyložit, tady pořádají už léta a nezastavili úplně ani přes covidová omezení – vytvořili její online variantu. Testerů a lidí, kteří prostřednictvím tohoto typu pracovní pozice vstupují do světa IT, totiž není nikdy dost. A právě proto se to hodilo jako výborná cesta k dobrému pracovnímu uplatnění i pro lidi, kteří do Česka prchli před válečným konfliktem, tedy hlavně ženy. První už mají za sebou, konala se na začátku května a bez nutnosti platit jakýkoliv vstupní poplatek se jí zúčastnilo asi 20 Ukrajinek a Ukrajinců. Díky online formě se někteří připojili přímo z Ukrajiny

„Chtěli jsme jim usnadnit cestu k nové budoucnosti. K práci, která jim přinese v Česku důstojné pracovní uplatnění, a kterou ale budou moct případně vykonávat i po svém návratu do rodné země,“ vysvětluje pohnutky Paták.

Testing Academy není pro každého. Běžní čeští a teď i ukrajinští uchazeči museli nejdřív projít úvodním zhodnocením toho, jestli mají dost vstupních dovedností. Těm, kteří to zvládnou, se otevírá cesta k pracovním místům, na kterých je možné se podle zkušenosti Martina Patáka rychle posunovat vzhůru – když projdou jiným typem akademie uchazeči o pozici vývojáře, dostanou se k postupu nejdřív po půl roce, spíš ale až roce. U testerů je to výrazně rychlejší, během tří až pěti měsíců zvládají fungovat na projektech zcela samostatně.

Testing Academy Cleverlance už absolvovaly za léta její existence stovky uchazečů a skoro polovinu z nich následně firma také nějakou formou zaměstnala. „My obecně máme velké týmy testerů, do projektů potřebujeme týmy o 50 nebo stovce lidí. Když jsme například před lety pro jednoho velkého českého mobilního operátora nasazovali kompletní nový systém, bylo jich dokonce 110,“ ilustruje Paták velký hlad po této konkrétní specializaci. Nejedná se přitom o zaměstnance, kteří by „jen“ jednoduše klikali do aplikací. Většinou jsou to lidé patřící do kategorie takzvaných integračních testerů, kteří se postupem času můžou stát test analytiky a test manažery, kteří stanovují, co vlastně a v jakém rozsahu je nutné otestovat.

OBAVY I VDĚK

U účastníků první Ukraine Testing Academy zatím není jasné, zda a případně kolik z nich by mohla Cleverlance přijmout do svých řad. Už jen možnost se o to ucházet a získat nové dovednosti ale opravdu oceňovali. „Všichni z nich si uvědomují, že získat v Česku práci pro ně nebude jednoduché, ale na všech bylo zároveň vidět, že opravdu chtějí a dělají pro to všechno. Byli vděční za šanci, protože například lidé z východní části Ukrajiny už teď počítají s tím, že v Česku zůstanou, pokud zde budou mít práci. Jejich domy jsou zničené, nemají se často kam vrátit,“ líčí Paták hořkou situaci účastníků akademie, kterou v Cleverlance organizovali hlavně ukrajinsky a rusky mluvící zaměstnanci.

Obecná firemní filozofie ale je poskytnout pomoc, která má dlouhodobý efekt a projeví se na různých úrovních. „Ze strany uchazečů bylo vidět, jak jsou rádi, že je bereme jako normální lidi, ne jen jako příjemce pomoci. I jim se honí v hlavách, že ještě před pár týdny měli úplně normální život a najednou mají nálepku uprchlíka, o kterou nestáli. Nám zase jde o to, že pokud se zaškolí, můžou u nás nebo kdekoliv jinde normálně fungovat. Když získají práci, vrátí se to jako benefit celému systému,“ vyzdvihuje Martin Paták a dává příklad i dalších forem spolupráce české a ukrajinské strany. Řeší se, že i lidé, kteří zůstali na Ukrajině, by mohli nějak vzdáleně pracovat pod hlavičkou českých společností, nebo jak nastavit případné společné projekty. I to se ale odvíjí od míry znalosti konkrétních jazyků, hlavně angličtiny.

„Všichni z nich si uvědomují, že získat v Česku práci pro ně nebude jednoduché, ale na všech bylo zároveň vidět, že opravdu chtějí a dělají pro to všechno. Byli vděční za šanci, protože například lidé z východní části Ukrajiny už teď počítají s tím, že v Česku zůstanou, pokud zde budou mít práci. Jejich domy jsou zničené, nemají se často kam vrátit.“

MARTIN PATÁK
Cleverlance