Loading...

Kdyby naše systémy
nefungovaly, lidé
vyjdou do ulic

Založeno

1992

Tržby

17 mil. eur

Lidé

300

Na konci března se oficiálně potvrdilo, že novou součástí ARICOMA Group se stane společnost KOMIX, která již téměř třicet let patří k tomu vůbec nejlepšímu na tuzemském IT trhu. V posledních letech se zaměřuje výhradně na vývoj zakázkového softwaru – pro stát, Evropskou unii, ministerstva, ale také pro Škoda Auto, Nestlé nebo Porsche ČR. „Naše systémy nejsou vidět na první pohled, přesto je v nich každý Čech,“ říká Tomáš Rutrle, ředitel a dosavadní spolumajitel společnosti KOMIX. „A kdyby spadly, lidé by vyšli do ulic, protože řeší opravdu zásadní věci,“ dodává s úsměvem člověk, který ve volném čase rád létá.

Teď ho jeden takový let čeká, protože vstupem pod křídla ARICOMA Group získává jeho tým globálnější ambice. „S oblibou říkám, že vstupujeme do období Komix 4.0. Začínali jsme v devadesátých letech s unixovými operačními systémy a databázemi Informix a poměrně brzy jsme získali zajímavé klienty z řad zdravotních pojišťoven, magistrátu, ministerstev.

Na přelomu tisíciletí jsme se na krátký čas ocitli v německých rukou, ale jen do chvíle, než praskla ‚dotcomová bublina‘. Pak si společníci přebrali společnost zpátky a začali se hodně zabývat světem systémových integrací, infrastruktury nebo bezpečnosti. Od roku 2013, kdy jsem převzal podíl po Petru Kučerovi, jsme se rozhodli, že se budeme soustředit výhradně na softwarový vývoj,“ přibližuje předchozí fáze společnosti Tomáš Rutrle.

Systémy, na kterých záleží

Soudě podle čísel to byla skvělá sázka. Protože KOMIX dokázal znásobit více než třikrát roční obrat a loňský fiskální rok uzavřel nad hranicí půl miliardy korun. Zaměstnává také více než dvojnásobek lidí. „Děláme systémy, na kterých záleží. Ty, jež si nemohou dovolit výpadek,“ vysvětluje Tomáš Rutrle. Patří mezi ně evidence obyvatel pro ministerstvo vnitra, údaje o narozeních, úmrtích, sňatcích, rozvodech i stěhování. Schengenský informační systém, v němž policie schengenských států sdílí informace o pohřešovaných a hledaných lidech, ukradených autech, lodích a letadlech nebo uměleckých předmětech. Pro Českou správu sociálního zabezpečení připravila projekt eNeschopenky, který byl letos v dubnu vyhodnocen IT projektem roku v České republice. „Všechno jsou to systémy, jež musí fungovat bez chyb. Pokud by s nimi byla potíž, nebyl by možný volný pohyb osob po Evropské unii, mámy by nedostaly příspěvek na péči o dítě, kolabovaly by nemocenské, nefungovaly matriky. Některé chyby v nich by nejspíš přiměly lidi, aby vyrazili do ulic. Proto máme zodpovědnost přímo ve své DNA,“ říká Tomáš Rutrle.

Ale druhým dechem dodává, že státní správa už dnes tvoří jen asi 45 % celkového obratu společnosti. Situace se začala hodně měnit před šesti lety, kdy společnost KOMIX získala do svého portfolia koncern Škoda Auto. „Projekty pro státní správu jsou zásadní, ale z technologického hlediska jsou v některých ohledech trochu staromódní a očekává se od nich především funkčnost. V rámci našich projektů pro Škodu, na kterých dnes dělá už více než stovka našich lidí, pracujeme v cloudu, vývoj je často agilní a výsledná řešení jsou modernější a působivější,“ popisuje spolupráci s legendárním výrobcem automobilů Tomáš Rutrle.

Velká očekávání

Od konce března je KOMIX součástí české IT jedničky. „ARICOMA je nejen největší, ale zároveň také nejambicióznější z těch konsolidací, které na českém trhu v IT v tuhle chvíli probíhají. Jednali jsme s několika z nich, ale u Aricomy je její ambice jasně formulovaná. Je to pro nás velká příležitost, chceme se bavit s lidmi napříč firmami a propojovat zákazníky, know-how i zkušenosti v rámci týmů. Je to impuls podobný tomu, jako když jsme před lety začali dělat pro Škodovku a najednou jsme se dostali k novým technologiím i odlišnému způsobu práce. Začali jsme dělat projekty s globálním dopadem, naši lidé najednou cestovali do Austrálie nebo Malajsie, aby implementovali naše řešení. Evropský či světový rozměr je pro nás další výzva, pro níž Aricomě přinášíme solidní kompetenci při realizaci velkých softwarových projektů. Nikoli pouze v podobě teamleasingového nebo bodyleasingového obchodování, ale skutečně velkého projektového byznysu,“uzavírá Tomáš Rutrle.

„Všechno jsou to systémy, jež musí fungovat bez chyb. Pokud by s nimi byla potíž, nebyl by možný volný pohyb osob po Evropské unii, mámy by nedostaly příspěvek na péči o dítě, kolabovaly by mzdy.“

Tomáš Rutrle
CEO společnosti KOMIX

TOMÁŠ RUTRLE


CEO společnosti KOMIX