Loading...
V hlavní roli bezpečnost
seriál jednoduchých úvah o složitých problémech

NEJHORŠÍ HESLA ROKU 2016

Jak už to tak bývá, je konec jednoho roku a počátek roku nového příležitostí pro rekapitulace. Jednou z nich může být i „hitparáda“ nejhorších hesel. Takže tady je:

Co vlastně chrání naši elektronickou identitu, naše soukromí a de facto i naše životy v digitálním vesmíru před nenechavci? Je to krátký řetězec znaků, kterému říkáme heslo. Zdá se neuvěřitelné, jak malou pozornost jsou uživatelé i přes neustálé poučování schopni věnovat tomuto základnímu prostředku zabezpečení.

Nejhorším heslem roku 2016 je „123456“. Toto heslo si s přehledem drží pozici nejhoršího hesla již mnoho let. Tento řetězec nepodléhá módě a ani bezpečnostním doporučením nebo varováním. Zkrátka je stále IN.

Na druhém místě, tak jako vloni, zůstává „password“. Ano, i to je jasná volba, pokud chcete hazardovat se svým soukromím.

Na třetí stupínek se probojovala sekvence „12345678“. Je vidět, že si uživatelé vzali doporučení bezpečáků k srdci a začali dělat delší hesla (má alespoň 8 znaků).

Těsně pod stupni vítězů skončilo oblíbené „qwerty“, které se také posunulo o jednu příčku výše.

Další pořadí uvádím bez komentáře, myslím, že není třeba.

Pokud nevíte, kde a jak začít s bezpečností, zamyslete se nejprve nad hesly, která používáte. A s těmi složitějšími věcmi vám v AUTOCONTu rádi poradíme!

Zajímavý je „skokan roku“ na 15. místě – heslo „1qaz2wsx“, které se sice tváří bezpečně, ale zase až tak moc bezpečné není. Je celkem jedno, jestli postupujete po klávesnici v horizontále, vertikále nebo diagonále, nikdy to není náhodné.

Luděk Mandok
bezpečnostní analytik